dfbonline
 
Home | Begrippen A-Z | Begrip van de Dag | Thema's | Contact
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Trefwoord: 

Begrip van de Dag
Volg ons op Bluesky
Volg ons op X
Abonneer u op de Begrip van de Dag feed (gratis)
bonusplafond
Een door de wetgever, toezichthouder of beloningscommissie ... >>
 Vandaag 11-06-2026
22.652 begrippen & definities
 Trending begrippen
1 kosten
2 bezettingsgraad
3 IFO Institut
4 penny wise, pound foolish
5 out-of-pocket kosten
 Thema's
 Recent verbeterd
10-06bonusplafond
09-06beleggingsdwang
09-06beursdwang
08-06dom geld
07-06pain of paying
07-06conference call
07-06fireside chat
07-06gouden aandeel
07-06demografische druk
07-06oorlogseconomie
 Suggesties
Mist u een begrip? Suggesties?
Stuur ons dan een e-mail.
 Meest opgevraagde begrippen
1Dogs of the Dow
2ouwe jongens krentenbroo...
3onder embargo
4out-of-pocket kosten
5debt service coverage ra...
6reconciliatie
7penny wise, pound foolis...
8excasso
9arm's length-beginsel
10Beige Book
Uw steun is hard nodig... Doneer nu

economische machtspositie

Ook: dominante marktpositie, aanmerkelijke marktmacht.
Een onderneming heeft een economische machtspositie als deze over een zo'n sterke positie beschikt dat het bedrijf zich onafhankelijk van zijn concurrenten en afnemers kan gedragen of anderen amper nog een kans geeft om producten of diensten te verkopen.

Een economische machtspositie kan vooral ontstaan in een situatie waarin sprake is van een combinatie van diverse factoren c.q. diverse van onderstaande zaken aan de orde zijn:

Bij concentraties van ondernemingen - zoals fusies en overnames - wordt door toezichthouders (zoals de Europese Commissie in het geval van alle concentraties met een 'communautaire dimensie', in Nederland de Nederlandse Mededingingsautoriteit of in Belgie de Belgische mededingingsautoriteit) sterk gelet op mogelijke economische machtsposities die de concurrentie kunnen verstoren c.q. verminderen.

Het hebben van een economische machtspositie is geen probleem onder de (Nederlandse) Mededingingswet, het misbruik daarvan echter wel. Het verbod op misbruik van een economische machtspositie is bedoeld om de afnemers te beschermen. Bij misbruik valt te denken aan:

  • Het plegen van koppelverkoop; dat wil zeggen producten die niets met elkaar te maken hebben als pakket verkopen.

  • Het aanbieden van producten onder de kostprijs, waardoor nieuwe toetreders tot een markt op een oneerlijke wijze uit de markt gedrukt worden.

  • Het vragen van buitennissige prijzen voor producten.


Voorbeeld

  • 'Europese Commissie doet onderzoek naar oneerlijke concurrentie Red Bull - ... De Commissie zegt aanwijzingen te hebben dat Red Bull een strategie heeft ontwikkeld om de verkoop van blikjes van groter dan 250 ml van concurrenten te beperken in onder meer supermarkten en tankstations. In het persbericht dat de EC vandaag naar buiten bracht, wordt Nederland expliciet genoemd als land waar de energiedrankjesfabrikant mogelijk "concurrentieverstorend gedrag" vertoonde. .... "Red Bull lijkt hier een dominante positie te hebben op de groothandelsmarkt voor merkenergiedrankjes", stelt de Commissie. De fabrikant zou voordelen geven aan winkeliers om concurrerende drankjes van groter dan 250 ml niet te verkopen of minder zichtbaar te maken.'
    Bron: NOS - 13-11-2025.

  • 'De Europese Commissie heeft het Amerikaanse chipbedrijf Qualcomm een boete opgelegd van 242 miljoen euro omdat het bedrijf zijn machtspositie heeft misbruikt, zo maakte de eurocommissaris voor mededinging donderdag bekend. Het bedrijf heeft chips onder de kostprijs verkocht en zo concurrenten benadeeld. Door de bedrijfsvoering is de keuzevrijheid van concurrenten beperkt en heeft Qualcomm innovatie tegengewerkt.'
    Bron: NRC - 18-07-2019.

  • 'De Amerikaanse mededingingsautoriteit bereidt een zaak voor tegen techgigant en socialemediabedrijf Facebook, aldus een ingewijde. De Federal Trade Commission (FTC) zou Facebook al een jaar in de smiezen hebben. De FTC wil weten of Facebook, waar ook Whatsapp en Instagram onder vallen, zijn dominante marktpositie heeft gebruikt om concurrentie uit te schakelen.'
    Bron: Standaard.be - 16-09-2020.



Zie ook: concentratie, concentratiegraad, marktaandeel, marktmacht, aanmerkelijke marktmacht, dominante marktpositie, monopolie, oligopolie, monopsonie, kartel, antitrust, vendor lock-in, kralen rijgen, gigantisme, supersterbedrijven, prijszettingskracht, toetredingsdrempel, verzadigde markt, winner-takes-all markt, ongelijk speelveld, woekerwinst, market tipping, manipuleren, marktverstoring, marktfalen, geo-economische macht, Herfindahl-Hirschman Index, Lerner-index, mededinging, vrije mededinging, concurrentie, concurrentievervalsing, koppelverkoop, mededingingsautoriteit, Mededingingswet, Nederlandse Mededingingsautoriteit, staat van de markt, Belgische mededingingsautoriteit, Nikkelen Neelie, opsplitsen (van bedrijven), prijsleiderschapsverbod, sellers' inflation, remedy, Seven Sisters, Big Oil, supermajors, Big Pharma, Big Tech, Frightful Five, Silicon Six.


Voorgaand begrip:
Volgend begrip:


Home | Doneer | Suggesties | Licenties
Voorwaarden | Privacybeleid | Colofon | Sitemap | Contact
compleet

Han de Jong
Begrippen uit de columns van deze bekende macro-econoom ...
Klik hier voor meer
Corné van Zeijl
Begrippen uit de columns van deze bekende beurscommentator ...
Klik hier voor meer