Publieke sector: bij het baten-lastenstelsel worden de baten (opbrengsten) en de lasten (kosten) toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben, ongeacht het jaar waarin geld in of uit de kas stroomt.
Het is een methode om de begroting mee op te stellen, waarbij de kosten voor producten die langer meegaan als uitgaven over begrotingen voor de verschillende jaren (de levensduur van het product) worden uitgesmeerd.
Zo worden de kosten van bijvoorbeeld een nieuw gemeentehuis uitgesmeerd over de economische levensduur van het gebouw. Dit in tegenstelling tot het kasstelsel, waar de aanneemsom volledig wordt geboekt in het jaar waarin de betaling daarvan plaatsvindt.
Er wordt in het baten-lastenstelsel een onderscheid gemaakt in eenmalige uitgaven en investeringen die later geld opleveren
Het baten-lastenstelsel is gebaseerd op het systeem van dubbel boekhouden dat bedrijven in de private sector hanteren. Net als in een dubbele boekhouding toont de balans in het baten-lastenstelsel de bezittingen (de activa), de schulden (de passiva) en het eigen vermogen.
Voorbeeld
- 'Peter Wennink, voormalig topman van chipmachinefabrikant ASML, haalt uit naar het begrotingsbeleid van het kabinet. Volgens hem wordt er momenteel geen onderscheid gemaakt tussen eenmalige uitgaven en investeringen die later geld opleveren. ‘Als ik op die manier ASML had geleid, dan hadden we niet meer bestaan’, zo zegt hij tegen Vrij Nederland. In gesprek met het opinieblad legt hij uit hoe deze manier van boekhouding de investeringen dwars kan zitten. Zo tellen de verwachte opbrengsten – die voortvloeien uit investeringen – volgens Wennink nu niet mee. Er wordt bijvoorbeeld geen rekening gehouden met de opbrengsten die wetenschappelijk onderzoek oplevert. .... Juist daarom wil Wennink af van het zogeheten kasstelsel. Daarin worden inkomsten en uitgaven netjes gescheiden, maar kunnen langlopende kosten niet goed worden uitgesmeerd. ......Wennink wil liever naar een baten-lastenstelsel, iets wat ook door veel bedrijven en gemeenten wordt gebruikt. Daarin kunnen kosten makkelijker worden uitgesmeerd over een lange periode. En de oud-topman van ASML staat niet alleen in zijn kritiek. Vrij Nederland haalt onder andere de Algemene Rekenkamer aan: zij pleit al jaren voor een baten-lastenstelsel.'
Bron: BNR - 28-08-2026.
- 'De Miljoenennota 2002 kondigde de invoering aan van het baten-lastenstelsel voor de gehele rijksoverheid, zonder daarvoor een tijdpad te geven (Tweede Kamer, 2001). Dat stelsel zou leiden tot het beter zichtbaar maken van de (integrale) kosten van beleid, wat een evenwichtiger afweging tussen consumptieve en investeringsuitgaven mogelijk zou kunnen maken. Van het voornemen uit de Miljoenennota 2002 is nadien weinig of niets terechtgekomen. ... Het Ministerie van Financiën is er niet van overtuigd dat de baten van het invoeren van een baten-lastenstelsel bij de overige departementen (die zonder grote investeringen in fysieke activa) opwegen tegen de kosten (MinFin, 2025). Dit verklaart waarom er geen grotere stappen zijn aangekondigd op weg naar een baten-lastenstelsel voor het gehele Rijk.'
Bron: ESB.nu, artikel Jan Donders & Flip de Kam - 25-09-2025.
Zie ook: publieke sector, baten, lasten, begroting, begrotingsbeleid, begrotingsregels, verplichtingenstelsel, kapitaaluitgaven, investering, uitsmeren, activa, passiva, balans. Vergelijk: kasstelsel, verplichtingenstelsel.
compleet
| Corné van Zeijl Begrippen uit de columns van deze bekende beurscommentator ... Klik hier voor meer |
|