Een ‘killer acquisition’ - letterlijk: moordende overname - is een overname door een onderneming - vaak een bedrijf met een groot marktaandeel en aanmerkelijke marktmacht - die voornamelijk als doel heeft de controle te krijgen over een innovatief bedrijf, en daardoor het veelbelovende product of dienst uit de markt te halen, toekomstige concurrentie uit te schakelen en haar eigen marktaandeel te beschermen.
Dergelijke praktijken komen regelmatig voor in de Big Tech- en Big Pharma-sectoren, waar overnamedoelwitten een lage omzet maar een groot potentieel hebben en daardoor onder de traditionele drempels voor fusiebeoordeling door mededingingsautoriteiten blijven. Deze deals geven aanleiding tot antitrust-bezwaren omdat ze innovatie belemmeren en de keuze voor de consument beperken, ook als de overnemende partij het team van de kleine onderneming behoudt (acqui-hiring).
Voorbeeld
- 'De Autoriteit Consument en Markt (ACM) mag straks ook overnames en fusies van kleinere bedrijven gaan beoordelen. .... De nieuwe wet stelt de ACM in de gelegenheid om op eigen initiatief een overname te onderzoeken, bijvoorbeeld of een bedrijf niet te veel macht krijgt binnen een sector. Zo krijgt de autoriteit bijvoorbeeld beter zicht op zogenoemde 'killer acquisitions'. Dat zijn overnames van grote bedrijven die kleinere concurrenten overnemen, om de ontwikkeling van een nieuw innovatief idee van een concurrent tegen te houden. Dit gebeurt bijvoorbeeld in de techindustrie door grote spelers.'
Bron: BNR / ANP - 22-09-2026.
- 'De toezichthouder [Autoriteit Consument & Markt, red.] maakt zich zorgen over drie typen transacties,..... ‘Allereerst de killer acquisitions, waarbij een groot bedrijf een potentieel succesvolle start-up uit de markt haalt en zo potentiële concurrentie in de kiem smoort. Dat zie je in de digitale sector, dat zie je in de farmacie. Vooral in innovatieve sectoren is dat een zorg.’'
Bron: FD - 27-01-2026.
- 'Hoe kijkt u als rechter naar de toenemende concentratie van marktmacht in bepaalde sectoren? - ‘Als ik in mijn schuurtje een apparaat ontwikkel en mijn bedrijf zo kan laten groeien, dan heb ik dat te danken aan mijn verdiensten. Maar als je mensen discrimineert of schaarse potentiële concurrenten overneemt voordat ze kunnen doorbreken (de zogeheten killer acquisitions, red.), dan verlaat je dat systeem.’ ‘Filosoferend over de relatie tussen mededingingsrecht en democratie, zie ik markten die zo geconcentreerd zijn dat je je kan afvragen of dat nog gezond is.
Bron: FD, interview met Marc van der Woude, president van het Gerecht van de Europese Unie - 05-12-2025.
Zie ook: overname, marktmacht, concurrentie, mededinging, antitrust, innovatie, Big Tech, Big Pharma. Vergelijk: killer bee, buy-and-build strategie.
compleet
| Corné van Zeijl Begrippen uit de columns van deze bekende beurscommentator ... Klik hier voor meer |
|