dfbonline
 
Home | Begrippen A-Z | Begrip van de Dag | Thema's | Contact
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Trefwoord: 

Begrip van de Dag
Volg ons op Bluesky
Volg ons op X
Abonneer u op de Begrip van de Dag feed (gratis)
chartalisme
Chartalisme is een theorie (die ongeveer 100 jaar geleden werd ... >>
 Vandaag 23-07-2026
22.706 begrippen & definities
 Trending begrippen
1 Dogs of the Dow
2 Lombardrente
3 back-to-back lening
4 Britse pond
5 Belgische Vereniging van...
 Thema's
 Recent verbeterd
22-07chartalisme
22-07metalisme
22-07knikkergeld
22-07peanuts
22-07loan-to-value ratio
22-07schuldgraad
21-07groeivertraging
21-07nerveuze markt
21-07angst
20-07arbeidsinkomensquote
 Suggesties
Mist u een begrip? Suggesties?
Stuur ons dan een e-mail.
 Meest opgevraagde begrippen
1Dogs of the Dow
2Beige Book
3ouwe jongens krentenbroo...
4onder embargo
5out-of-pocket kosten
6debt service coverage ra...
7penny wise, pound foolis...
8reconciliatie
9excasso
10arm's length-beginsel
Uw steun is hard nodig... Doneer nu

killer acquisition

Een ‘killer acquisition’ - letterlijk: moordende overname - is een overname door een onderneming - vaak een bedrijf met een groot marktaandeel en aanmerkelijke marktmacht - die voornamelijk als doel heeft de controle te krijgen over een innovatief bedrijf, met het doel diens veelbelovende product of dienst te stoppen, toekomstige concurrentie uit te schakelen en haar marktaandeel te beschermen.

Dergelijke praktijken komen regelmatig voor in de Big Tech- en Big Pharma-sectoren, waar overnamedoelwitten een lage omzet maar een groot potentieel hebben en daardoor onder de traditionele drempels voor fusiebeoordeling door mededingingsautoriteiten blijven. Deze deals geven aanleiding tot antitrust-bezwaren omdat ze innovatie belemmeren en de keuze voor de consument beperken, ook als de overnemende partij het team van de kleine onderneming behoudt (acqui-hiring).

Voorbeeld

  • 'De toezichthouder [Autoriteit Consument & Markt, red.] maakt zich zorgen over drie typen transacties,..... ‘Allereerst de killer acquisitions, waarbij een groot bedrijf een potentieel succesvolle start-up uit de markt haalt en zo potentiële concurrentie in de kiem smoort. Dat zie je in de digitale sector, dat zie je in de farmacie. Vooral in innovatieve sectoren is dat een zorg.’'
    Bron: FD - 27-01-2026.

  • 'Hoe kijkt u als rechter naar de toenemende concentratie van marktmacht in bepaalde sectoren? - ‘Als ik in mijn schuurtje een apparaat ontwikkel en mijn bedrijf zo kan laten groeien, dan heb ik dat te danken aan mijn verdiensten. Maar als je mensen discrimineert of schaarse potentiële concurrenten overneemt voordat ze kunnen doorbreken (de zogeheten killer acquisitions, red.), dan verlaat je dat systeem.’ ‘Filosoferend over de relatie tussen mededingingsrecht en democratie, zie ik markten die zo geconcentreerd zijn dat je je kan afvragen of dat nog gezond is.
    Bron: FD, interview met Marc van der Woude, president van het Gerecht van de Europese Unie - 05-12-2025.



Zie ook: overname, marktmacht, concurrentie, mededinging, antitrust, innovatie, Big Tech, Big Pharma. Vergelijk: killer bee, buy-and-build strategie.


Voorgaand begrip:
Volgend begrip:


Home | Doneer | Suggesties | Licenties
Voorwaarden | Privacybeleid | Colofon | Sitemap | Contact
compleet

Han de Jong
Begrippen uit de columns van deze bekende macro-econoom ...
Klik hier voor meer
Corné van Zeijl
Begrippen uit de columns van deze bekende beurscommentator ...
Klik hier voor meer