dfbonline
 
Home | Begrippen A-Z | Begrip van de Dag | Thema's | Contact
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Trefwoord: 

Begrip van de Dag
Volg ons op Bluesky
Volg ons op X
Abonneer u op de Begrip van de Dag feed (gratis)
pain of paying
De ‘pain of paying - letterlijk: 'de pijn van het betalen' of ... >>
 Vandaag 07-06-2026
22.647 begrippen & definities
 Trending begrippen
1 Leibniz-Institut für Wir...
2 IFO Institut
3 bezettingsgraad
4 kosten
5 Tokyo Commodity Exchange
 Thema's
 Recent verbeterd
06-06boycot
06-06pain of paying
06-06demografische druk
06-06oorlogseconomie
06-06chokepoint
06-06basiseffect
06-06veilige haven (beleggi...
06-06betaalpijn
06-06verliesaversie
06-06economische oorlogsvoe...
 Suggesties
Mist u een begrip? Suggesties?
Stuur ons dan een e-mail.
 Meest opgevraagde begrippen
1Dogs of the Dow
2ouwe jongens krentenbroo...
3onder embargo
4out-of-pocket kosten
5debt service coverage ra...
6reconciliatie
7excasso
8penny wise, pound foolis...
9arm's length-beginsel
10Beige Book
Uw steun is hard nodig... Doneer nu

centenindex

De cententindex is een term die wordt gebruikt in het begrotingsakkoord dat in november 2025 is gesloten door de Belgische federale regering, geleid door premier Bart De Wever.

Het gaat hier om een automatische indexering van de lonen (verhoging van de lonen ter compensatie van de inflatie die anders de koopkracht aan zou tasten), waarbij die indexering niet voor iedereen in dezelfde mate geldt, maar afhankelijk is van het type beloning (loon, uitkering, pensioen) en de maximale omvang ervan (er zijn ook plafonds - bepaalde maximale waarden - afgesproken). Ook kan de maatregel slecht een beperkt aantal keren worden geactiveerd.
De Belgische federale regering verwacht dat de centenindex een besparing van zo'n 800 miljoen euro zal opleveren.

Voorbeeld

  • 'Het parlement stemt vandaag over de centenindex van regering-De Wever en zal die naar alle waarschijnlijkheid goedkeuren. .... Er komt geen indexsprong, maar wel een zogenoemde 'centenindex'. Dat betekent dat de lonen nog wel meestijgen met de levensduurte, maar niet voor iedereen even hard. Er komt een plafond. Dat plafond ligt op 4.000 euro voor het bruto maandloon en op 2.000 euro bruto voor halftijdse brutolonen en uitkeringen zoals pensioenen. Boven dat plafond wordt de 2 procent indexering niet gegeven. Onder dat plafond blijft de automatische indexering gewoon bestaan. Belangrijk om te weten, is dat deze maatregel maximaal 2 keer kan worden ingeroepen tijdens deze regeerperiode: een keer in 2026 en een keer in 2028.'
    Bron: VRT NWS - 21-05-2026.

  • 'Er komt geen indexsprong, maar wel een zogenoemde 'centenindex'. Dat betekent dat de lonen nog wel meestijgen met de levensduurte, maar niet voor iedereen even hard. Er komt een plafond. Dat plafond ligt op 4.000 euro voor het bruto maandloon en op 2.000 euro bruto voor uitkeringen en pensioenen. Onder dat plafond blijft de automatische indexering gewoon bestaan. Concreet: verdien je minder dan 4.000 euro bruto, of krijg je een pensioen van minder dan 2.000 euro, dan verandert niets. Verdien je meer, dan wordt je loon of uitkering enkel geïndexeerd op het deel tot 4.000 euro bruto (of 2.000 euro bruto voor uitkeringen). Als de inflatie met 2 procent stijgt, betekent dit dus dat je bovenop je loon een vast bedrag krijgt van 80 euro bruto (2 procent van 4.000 euro). Of 40 euro bovenop je uitkering. Ook als je loon of uitkering ver boven het plafond ligt. Belangrijk om te weten, is dat deze maatregel maximaal twee keer kan worden ingeroepen tijdens deze regeerperiode: een keer in 2026 en een keer in 2028.'
    Bron: VRT NWS - 24-11-2025.



Zie ook: inflatie, koopkracht, indexatie. Vergelijk: spilindex, indexsprong.


Voorgaand begrip:
Volgend begrip:


Home | Doneer | Suggesties | Licenties
Voorwaarden | Privacybeleid | Colofon | Sitemap | Contact
compleet

Corné van Zeijl
Begrippen uit de columns van deze bekende beurscommentator ...
Klik hier voor meer
Han de Jong
Begrippen uit de columns van deze bekende macro-econoom ...
Klik hier voor meer