dfbonline
 
Home | Begrippen A-Z | Begrip van de Dag | Thema's | Contact
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Trefwoord: 

Begrip van de Dag
Volg ons op Bluesky
Volg ons op X
Abonneer u op de Begrip van de Dag feed (gratis)
nerveuze markt
Een markt wordt als 'nerveus' bestempeld als er veel ... >>
 Vandaag 22-07-2026
22.704 begrippen & definities
 Trending begrippen
1 Dogs of the Dow
2 Lombardrente
3 back-to-back lening
4 Britse pond
5 Belgische Vereniging van...
 Thema's
 Recent verbeterd
21-07groeivertraging
21-07nerveuze markt
21-07angst
20-07arbeidsinkomensquote
20-07stranded assets
20-07economische complexite...
20-07productcomplexiteitsin...
19-07Palau ID
17-07Pix
17-07gevoelsinflatie
 Suggesties
Mist u een begrip? Suggesties?
Stuur ons dan een e-mail.
 Meest opgevraagde begrippen
1Dogs of the Dow
2Beige Book
3ouwe jongens krentenbroo...
4onder embargo
5out-of-pocket kosten
6debt service coverage ra...
7penny wise, pound foolis...
8reconciliatie
9excasso
10arm's length-beginsel
Uw steun is hard nodig... Doneer nu

centenindex

De cententindex is een term die wordt gebruikt in het begrotingsakkoord dat in november 2025 is gesloten door de Belgische federale regering, geleid door premier Bart De Wever.

Het gaat hier om een automatische indexering van de lonen (verhoging van de lonen ter compensatie van de inflatie die anders de koopkracht aan zou tasten), waarbij die indexering niet voor iedereen in dezelfde mate geldt, maar afhankelijk is van het type beloning (loon, uitkering, pensioen) en de maximale omvang ervan (er zijn ook plafonds - bepaalde maximale waarden - afgesproken). Ook kan de maatregel slecht een beperkt aantal keren worden geactiveerd.
De Belgische federale regering verwacht dat de centenindex een besparing van zo'n 800 miljoen euro zal opleveren.

Voorbeeld

  • 'Het parlement stemt vandaag over de centenindex van regering-De Wever en zal die naar alle waarschijnlijkheid goedkeuren. .... Er komt geen indexsprong, maar wel een zogenoemde 'centenindex'. Dat betekent dat de lonen nog wel meestijgen met de levensduurte, maar niet voor iedereen even hard. Er komt een plafond. Dat plafond ligt op 4.000 euro voor het bruto maandloon en op 2.000 euro bruto voor halftijdse brutolonen en uitkeringen zoals pensioenen. Boven dat plafond wordt de 2 procent indexering niet gegeven. Onder dat plafond blijft de automatische indexering gewoon bestaan. Belangrijk om te weten, is dat deze maatregel maximaal 2 keer kan worden ingeroepen tijdens deze regeerperiode: een keer in 2026 en een keer in 2028.'
    Bron: VRT NWS - 21-05-2026.

  • 'Er komt geen indexsprong, maar wel een zogenoemde 'centenindex'. Dat betekent dat de lonen nog wel meestijgen met de levensduurte, maar niet voor iedereen even hard. Er komt een plafond. Dat plafond ligt op 4.000 euro voor het bruto maandloon en op 2.000 euro bruto voor uitkeringen en pensioenen. Onder dat plafond blijft de automatische indexering gewoon bestaan. Concreet: verdien je minder dan 4.000 euro bruto, of krijg je een pensioen van minder dan 2.000 euro, dan verandert niets. Verdien je meer, dan wordt je loon of uitkering enkel geïndexeerd op het deel tot 4.000 euro bruto (of 2.000 euro bruto voor uitkeringen). Als de inflatie met 2 procent stijgt, betekent dit dus dat je bovenop je loon een vast bedrag krijgt van 80 euro bruto (2 procent van 4.000 euro). Of 40 euro bovenop je uitkering. Ook als je loon of uitkering ver boven het plafond ligt. Belangrijk om te weten, is dat deze maatregel maximaal twee keer kan worden ingeroepen tijdens deze regeerperiode: een keer in 2026 en een keer in 2028.'
    Bron: VRT NWS - 24-11-2025.



Zie ook: inflatie, koopkracht, indexatie. Vergelijk: spilindex, indexsprong.


Voorgaand begrip:
Volgend begrip:


Home | Doneer | Suggesties | Licenties
Voorwaarden | Privacybeleid | Colofon | Sitemap | Contact
compleet

Han de Jong
Begrippen uit de columns van deze bekende macro-econoom ...
Klik hier voor meer
Corné van Zeijl
Begrippen uit de columns van deze bekende beurscommentator ...
Klik hier voor meer