dfbonline
 
Home | Begrippen A-Z | Begrip van de Dag | Thema's | Contact
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Trefwoord: 

Begrip van de Dag
Volg ons op Bluesky
Volg ons op X
Abonneer u op de Begrip van de Dag feed (gratis)
zwarte nul
Vertaling van het Duitse schwarze Null: een situatie (of een ... >>
 Vandaag 05-10-2026
22.837 begrippen & definities
 Trending begrippen
1 spookbedrijf
2 roofzuchtig kapitalisme
3 zwarte nul
4 reconciliatie
5 wexit
 Thema's
 Recent verbeterd
05-10wexit
05-10Stichting Tuchtrecht B...
05-10digitale autonomie
05-10roofzuchtig kapitalism...
05-10EU-blokkeerstatuut
05-10kopersbescherming
05-10Polymarket
05-10zwarte nul
05-10Q1, Q2, Q3, Q4
05-10cijferseizoen
 Suggesties
Mist u een begrip? Suggesties?
Stuur ons dan een e-mail.
 Meest opgevraagde begrippen
1Dogs of the Dow
2Beige Book
3ouwe jongens krentenbroo...
4onder embargo
5out-of-pocket kosten
6debt service coverage ra...
7penny wise, pound foolis...
8reconciliatie
9excasso
10arm's length-beginsel
Uw steun is hard nodig... Doneer nu

immateriële activa

Ook: immateriële vaste activa.
Bezittingen van een onderneming die niet tastbaar zijn maar die wel waarde vertegenwoordigen.
Bijvoorbeeld: patenten, intellectueel eigendom, software, know how, goodwill, auteursrechten, vergunningen, de waarde van merknamen, internationale uitstraling, toegang tot bepaalde markten, een sterke marktpositie, managementvaardigheden, bepaalde synergieën, schaalvoordelen, klanten en leveranciersnetwerken en dergelijke.

De waardering van immateriële activa is een lastige en subjectieve aangelegenheid. Immateriële activa zijn daarom ook minder geschikt als onderpand.
Daarom worden immateriële activa bij de berekening van sommige financiële kengetallen buiten beschouwing gelaten, zoals bijvoorbeeld bij de price to tangible book value.
Ook worden immateriële activa sneller afgeschreven.

Voorbeeld

  • 'Terwijl investeringen in materiële activa sinds 2007 zijn verzwakt, zijn investeringen in immateriële activa met ongeveer 85 procent toegenomen ..... Immateriële activa – zoals software, databanken en onderzoek – vormen in de afgelopen vijftien jaar de belangrijkste bron van investeringsgroei in het eurogebied. ..... De verschuiving naar immateriële activa verandert de financieringsstructuur van bedrijven. Er is een negatieve samenhang tussen het aandeel immateriële investeringen in software (een belangrijke categorie in immateriële investeringen) en het gebruik van externe financiering (figuur 2). Bedrijven in het eurogebied met veel immateriële investeringen financieren zich vaker met interne middelen. Dit sluit aan bij de ontwikkeling in de VS, waar bedrijven met veel immateriële investeringen vaker te maken hebben met strengere kredietvoorwaarden, meer gebruikmaken van interne financiering en minder liquide middelen aanhouden....'
    Bron: ESB.nu - 11-09-2026.

  • 'Hoe mooi is het als je als belegger een streepje voor hebt, dat je iets weet waardoor jouw portefeuille meer rendement oplevert dan die van anderen? Bijvoorbeeld dat aandelen met bepaalde karakteristieken het op de langere termijn beter doen dan andere. Er zijn beleggers die hun beleggingsstrategie op dit principe baseren. Die karakteristieken zijn niet willekeurig gekozen: het zijn specifieke kenmerken waarvan zou zijn aangetoond dat ze een hoger rendement opleveren dan beleggen in een brede marktindex. ...... De meningen over welke specifieke kenmerken tot hogere rendementen leiden zijn verdeeld, maar als het aan hoogleraar financiële technologie en data-analyse Dion Bongaerts ligt worden intangibles (immateriële activa) aan dit rijtje toegevoegd. Denk daarbij onder meer aan onderzoek en ontwikkeling, patenten en naamsbekendheid. Uit onderzoek van de aan de Erasmus Universiteit Rotterdam verbonden Bongaerts en zijn collega’s blijkt namelijk dat bedrijven met veel immateriële activa beleggers bovengemiddelde rendementen opleveren. Om precies te zijn, een rendement dat maandelijks 0,32% boven het marktgemiddelde ligt. De aanwezigheid van intangibles zou daarmee een karakteristiek kunnen zijn waarop zij hun beleggingsbeslissingen baseren.'
    Bron: FD - 08-07-2024.


Engels: intangible assets, intangibles.


Zie ook: balans oppoetsen, price to tangible book value, negatief eigen vermogen, goodwill, intellectueel eigendom, octrooi, merknaam, merkwaarde, sterk merk, menselijk kapitaal, marktaandeel, toetredingsdrempel, net worth, stranded assets, excess profit ruling, verborgen waarde, schaduwprijs, financieringsstructuur, interne financiering, non-cash item. Vergelijk: vaste activa, financiële activa.


Voorgaand begrip:
Volgend begrip:


Home | Doneer | Suggesties | Licenties
Voorwaarden | Privacybeleid | Colofon | Sitemap | Contact
compleet

Corné van Zeijl
Begrippen uit de columns van deze bekende beurscommentator ...
Klik hier voor meer
Han de Jong
Begrippen uit de columns van deze bekende macro-econoom ...
Klik hier voor meer