dfbonline
 
Home | Begrippen A-Z | Begrip van de Dag | Thema's | Contact
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Trefwoord: 

Begrip van de Dag
Volg ons op Bluesky
Volg ons op X
Abonneer u op de Begrip van de Dag feed (gratis)
Dag van de Arbeid
1 mei; verbonden met de (socialistische) beweging die ruim 100 ... >>
 Vandaag 01-05-2026
22.614 begrippen & definities
 Trending begrippen
1 bezettingsgraad
2 gazumping
3 monopsonie
4 IFO Institut
5 penny wise, pound foolish
 Thema's
 Recent verbeterd
01-05gardening leave
30-04free rider
30-04monopsonie
30-04Swiftonomics
30-04gazumping
30-04interception trade
30-04payflation
30-04strijd om talent
30-04verkopersmarkt
30-04prijsopdrijving
 Suggesties
Mist u een begrip? Suggesties?
Stuur ons dan een e-mail.
 Meest opgevraagde begrippen
1Dogs of the Dow
2ouwe jongens krentenbroo...
3onder embargo
4out-of-pocket kosten
5debt service coverage ra...
6reconciliatie
7excasso
8penny wise, pound foolis...
9arm's length-beginsel
10Beige Book
Uw steun is hard nodig... Doneer nu

uitrookprocedure

Een uitrookprocedure (Engels: squeeze-out, freeze-out) is de mogelijkheid voor een aandeelhouder met een groot belang in een onderneming, om kleinere aandeelhouders door de inkoop van eigen aandelen door de onderneming te dwingen hun belang te verkopen, of het op zijn minst onaantrekkelijk te maken voor minderheidsaandeelhouders om nog langer een belang te houden in een vennootschap; de minderheidsaandeelhouder wordt dan ‘uitgerookt’.

Zo kan bijvoorbeeld na het 'uitroken' (van de minderheidsaandeelhouders) een beursgenoteerde onderneming van de beurs worden gehaald (de beursnotering worden beëindigd (zie: beursexit).
Ook kan de uitrookprocedure nodig zijn om een overname af te ronden. Er is altijd een klein percentage aandeelhouders dat weigert hun stukken te verkopen. Een volledige overname kan echter alleen doorgaan wanneer 100% van de aandelen is verworven. Om de laatste procenten te verwerven kan een uitrookprocedure worden opgezet.

Nederland: als er bij een overname minder dan 5% van de aandelen niet wordt aangemeld kan de overnemende partij een procedure (de uitrookprocedure) starten bij de Ondernemingskamer (OK). De overnemende partij krijgt daarbij vrijwel altijd haar zin, maar de procedure duurt lang en de bepaling van de te betalen prijs was altijd moeilijk omdat daarvoor de actuele prijs aan het einde van de procedure werd aangehouden.
In juli 2015 bepaalde de OK echter dat de peildatum voor de prijsbepaling aan het begin van de procedure dient te liggen. Dit zal de duur van dergelijke procedures aanzienlijk verkorten en bovendien zullen er waarschijnlijk minder van dit soort procedures worden gevoerd omdat de 'zittenblijvers' uiteindelijk ongeveer dezelfde prijs zullen krijgen als degenen die oorspronkelijk wel hebben aangemeld.

Voorbeeld
'Ralph Sonnenberg heeft niet genoeg aandelen in handen om een uitrookprocedure te starten om Hunter Douglas volledig over te nemen. Dit bleek vrijdagochtend uit een persbericht van Hunter Douglas. Tijdens de na-aanmeldingstermijn zijn nog 63.516 gewone aandelen aangeboden, die 0,18 procent van de uitgegeven en uitstaande gewone aandelen vertegenwoordigen. Als gevolg heeft Sonnenberg nu 93,59 procent van de aandelen in bezit. Dit is niet voldoende om een uitkoopprocedure te starten. Daar was een aandelenbelang van minimaal 95 procent voor nodig.'
Bron: Belegger.nl - 18-06-2021.

Engels: squeeze-out, freeze-out


Zie ook: exit, beursexit, delisting, exitstrategie, inkoop van eigen aandelen, uitkopen, de-equitisation, aanmelden (van aandelen), aanmeldingstermijn (bij overnamebod).


Voorgaand begrip:
Volgend begrip:


Home | Doneer | Suggesties | Licenties
Voorwaarden | Privacybeleid | Colofon | Sitemap | Contact
compleet

Corné van Zeijl
Begrippen uit de columns van deze bekende beurscommentator ...
Klik hier voor meer
Han de Jong
Begrippen uit de columns van deze bekende macro-econoom ...
Klik hier voor meer