dfbonline
 
Home | Begrippen A-Z | Begrip van de Dag | Thema's | Contact
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Trefwoord: 

Begrip van de Dag
Volg ons op Bluesky
Volg ons op X
Abonneer u op de Begrip van de Dag feed (gratis)
pain of paying
De ‘pain of paying - letterlijk: 'de pijn van het betalen' of ... >>
 Vandaag 04-11-2026
22.908 begrippen & definities
 Trending begrippen
1 psychologische grens
2 slapend geld
3 penny wise, pound foolish
4 reconciliatie
5 circulaire financiering
 Thema's
 Recent verbeterd
03-11pain of paying
03-11de balans opblazen
03-11circulaire financierin...
03-11psychologische grens
03-11window dressing
03-11creatief boekhouden
03-11revenue capture
03-11slapend geld
03-11handelsinkomsten
03-11bidirectioneel laden
 Suggesties
Mist u een begrip? Suggesties?
Stuur ons dan een e-mail.
 Meest opgevraagde begrippen
1Dogs of the Dow
2Beige Book
3ouwe jongens krentenbroo...
4onder embargo
5out-of-pocket kosten
6penny wise, pound foolis...
7debt service coverage ra...
8reconciliatie
9excasso
10arm's length-beginsel
Uw steun is hard nodig... Doneer nu

januari-effect

Er is veel geschreven over welke maanden mooie koersontwikkelingen laten zien en welke niet. Een bekende beurs'wijsheid' die hier op inspeelt luidt: 'Sell in May and go away, but remember to come back in September'.
Het januari-effect refereert aan mooie (bovengemiddelde) rendementen die rond het einde van het jaar (begin van het nieuwe jaar) behaald zouden kunnen worden; volgens de efficiënte markt theorie is dit niet mogelijk, maar onderzoek duidt wel degelijk op het bestaan van dergelijke rendementseffecten in sommige markten als gevolg van marktanomalieën.
Enkele mogelijke verklaringen voor het januari-effect zijn:

  • Vermogenswinstbelasting - Het rendement op aandelen wordt bijvoorbeeld in de Verenigde Staten bij verkoop belast met vermogenswinstbelasting (anderzijds zijn de gerealiseerde koersverliezen aftrekbaar). Aandelen die in een bepaald jaar zijn gedaald, dalen tegen het jaareinde verder, omdat beleggers deze aandelen verkopen met als doel de belastingdruk te verkleinen. Aan het begin van het nieuwe jaar is de verkoopdruk weg en keren deze aandelen terug naar een hoger niveau.

  • 'window dressing' - Een andere verklaring is het feit, dat vermogens- en fondsbeheerders de slecht presterende aandelen uit hun portefeuilles halen om zodoende eindejaarsrapportages te verfraaien. Met name de koersen van 'small caps' kunnen hierdoor onder druk komen te staan. In het begin van het nieuwe jaar worden die posities teruggedraaid en keren de verkochte fondsen terug naar hun evenwichtsprijs (compensatie van de overreactie van het jaar daarvoor).

  • Eindejaarspremies en bonussen - Een andere reden is dat aan het einde van een jaar regelmatig bonussen en eindejaarspremies uitgedeeld worden. Nieuw geld dat geïnvesteerd kan worden, wat dan weer gebeurt aan het begin van een nieuw jaar.


Er wordt ook wel gesproken van het turn-of-the-year-effect.


Zie ook: marktanomalie, kalendereffect, maandag-effect, holiday effect, sell in May, seizoenspatroon. Vergelijk: januari-barometer.


Voorgaand begrip:
Volgend begrip:


Home | Doneer | Suggesties | Licenties
Voorwaarden | Privacybeleid | Colofon | Sitemap | Contact
compleet

Corné van Zeijl
Begrippen uit de columns van deze bekende beurscommentator ...
Klik hier voor meer
Han de Jong
Begrippen uit de columns van deze bekende macro-econoom ...
Klik hier voor meer