dfbonline
 
Home | Begrippen A-Z | Begrip van de Dag | Thema's | Contact
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Trefwoord: 

Begrip van de Dag
Volg ons op Bluesky
Volg ons op X
Abonneer u op de Begrip van de Dag feed (gratis)
nepobaby
Samentrekking van nepotisme en 'baby'. Gebruikt voor personen die ... >>
 Vandaag 06-03-2026
22459 begrippen & definities
 Trending begrippen
1 exploiteren
2 bezettingsgraad
3 Made in Europe
4 rendabel
5 penny wise, pound foolish
 Thema's
 Recent verbeterd
05-03princeling
05-03nepobaby
05-03factoring
05-03Made in Europe
05-03Industrial Accelerator...
05-03wereldmunt
05-03verborgen armoede
05-03paradox van Jevons
05-03technologische werkloo...
05-03API-based banking
 Suggesties
Mist u een begrip? Suggesties?
Stuur ons dan een e-mail.
 Meest opgevraagde begrippen
1Dogs of the Dow
2ouwe jongens krentenbroo...
3onder embargo
4out-of-pocket kosten
5debt service coverage ra...
6reconciliatie
7excasso
8penny wise, pound foolis...
9arm's length-beginsel
10Beige Book
Uw steun is hard nodig... Doneer nu

pay-or-okay


Ook: pay-or-nay, consent or pay.
pay-or-okay beschrijft een type toestemmingsverzoek op websites, appS of platforms, waarbij het weigeren van toestemming geld kost, omdat in dat geval aanmelding voor een abonnement nodig is. Toestemming ('consent') geven is echter gratis.

Pay-or-okay is geïntroduceerd omdat bedrijven denken dat ze hiermee meer geld kunnen verdienen. Geeft de website- of app-gebruiker toestemming, dan kunnen bedrijven de gebruikersgegevens gebruiken, onder andere door gepersonaliseerde (vaak invasieve) advertenties te tonen. Op die manier verdienen ze geld.

Voorbeeld
'Datahandel is een belangrijke pijler van ‘gratis’ internet. Daar betalen we allemaal een hoge prijs voor. ... Locatiegegevens zijn zeker niet de enige data die als koopwaar rondgaan. Ongeveer alles wat we online doen – zoeken, klikken, tikken, kijken en kopen – kan worden gevolgd, opgeslagen en doorverkocht. Dat is hoe we betalen voor ‘gratis’ onlinediensten, voor mailaccounts, voetbalnieuwtjes, zoekmachines en sociale media. ... Datahandel is een belangrijke pijler van het verdienmodel van het hedendaagse internet. ... Uiteraard moeten onlinediensten ergens van betaald worden. ... alternatieve verdienmodellen liggen voor de hand. Een .... optie is het ‘pay-or-nay’-model. Je betaalt dan in euro’s voor je apps en onlinediensten, en krijgt dan geen gepersonaliseerde reclame te zien. Een simpel idee, maar wel een dat het wijdverbreide ideaal van het internet als baken van gratis toegankelijke informatie betwist.'
Bron: FD - 18-01-2026.


Zie ook: platformeconomie, verdienmodel, data, big data, data-economie, datacratie, privacy, persoonsgegevens, betaalmuur.






 Voorgaand begrip:
Alle begrippen
Letter P.
Volgend begrip:
 

Home | Doneer | Voeg begrippenlijst toe aan eigen site | Suggesties | Licenties
Over dfbonline.nl | Voorwaarden | Privacybeleid | Colofon | Sitemap | Contact
compleet